Batáty
Batáty jsou kořenové hlízy tropické rostliny povijnice batátové (Ipomoea batatas). Tyto hlízy mohou mít různé tvary a barvy. Batáty pocházejí z tropických a subtropických oblastí Střední Ameriky, jejich domovinou je především mexický poloostrov Yucatan, Venezuela a Kolumbie. Sladké brambory jsou jednou z nejdůležitějších tropických plodin. Jde o plazivou rostlinu, jejíž výhonky často dosahují až pětimetrové délky. Květy mají různou barvu – od levandulově modré až po červenofialovou. Hmotnost hlíz u jedné rostliny je různá, mohou vážit od 0,5 kg až po 5 kg.
Od brambor se batáty liší podlouhlým tvarem, některé hlízy mohou vážit až půl kilogramu. Základní rozdíl je v barvě slupky a dužiny. Červené batáty mají oranžovou dužinu a nejlépe se hodí k vaření a zapékání. Dužina bílých batátů bývá nažloutlá, vynikající jsou smažené nebo nastrouhané do těsta na pečení. Oranžová odrůda se pěstuje zejména v Severní Americe (Severní Karolina a Louisiana), kde se nazývá „jam“. Existují také vodní batáty (Ipomoea aquatica), které rostou v jihovýchodní Asii.
Podobně jako brambory mají batáty mnohostranné využití v kuchyni. Často se nemusí ani loupat a stačí je dobře očistit kartáčkem. Můžeme je vařit, péci i smažit. Podávat se mohou naslano, ve formě bramborové kaše, polévky nebo je můžeme přidávat i do salátů. Batáty jsou chutné i ve sladké kuchyni. Přidávají se do těsta na pečení koláčů, buchet či narozeninového dortu. Batáty se dají připravit i jako chipsy či marmeláda.
Energetická hodnota batátů je asi o polovinu vyšší než u brambor. Hlízy obsahují 70% vody, 18% škrobu a 6% cukru. Sladkou chuť batátů zajišťuje fruktóza, glukóza a sacharóza. Batáty obsahují zvýšené množství karotenoidů, bílkovin, vitamínu A, B6 a C, vápníku, draslíku, železa a také nerozpustné vlákniny. Právě zvýšené množství vlákniny je řadí je k nejvýživnějším druhům zeleniny.
Batáty obsahují beta karoten, díky kterému mají výrazně zářivou barvu. Beta karoten je silný antioxidant, který působí jako prevence proti vícero druhům rakoviny. Zásluhou vysokého obsahu vitaminu E prospívají lidskému srdci a očím. Podobné účinky jako beta karoten má i kyselina chlorogenová obsažená v dužině batátů. Dále ve „sladkých bramborách“ najdeme kyselinu kávovou, lutein, zeaxatin a pektin. Nechybějí ani rostlinné steroly, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a váží na sebe karcinogenní látky v zažívacím traktu. Batáty patří mezi nejvýživnější druhy zeleniny a jejich konzumace se doporučuje i při dietách, kdy chceme shodit nějaké to kilo navíc.